Kalendarz wydarzeń

Seminarium ACMiN: "Badania uporządkowania ładunkowego w nadprzewodnikach wysokotemperaturowych w warunkach ekstremalnych"
Czwartek, 30. Maj 2019, 14:00 - 16:00

Uprzejmie zapraszamy na Środowiskowe Seminarium Fizyki Ciała Stałego i Seminarium ACMiN, które odbędzie się w czwartek 30 maja 2019 r. o godz. 14.00 w Sali Audytoryjnej ACMiN AGH na II piętrze budynku D-16 (ul. Kawiory 30).

Referat pod tytułem "Badania uporządkowania ładunkowego w nadprzewodnikach wysokotemperaturowych w warunkach ekstremalnych" wygłosi mgr inż. Izabela Biało (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH).

Streszczenie:

Nadprzewodniki konwencjonalne tj. rtęć, cyna czy ołów manifestują swoje niezwykłe właściwości - bezstratne przewodzenie prądu oraz całkowite „wypychanie” pola indukcji magnetycznej z wnętrza materiału w temperaturach bliskich zeru bezwzględnemu. Dzięki odkrytym w 1986 roku materiałom ceramicznym z rodziny miedziowców granica nadprzewodnictwa została przesunięta do około 150 K. Jednak po ponad 30 latach od odkrycia pierwszego z jej przedstawicieli mechanizm tego zjawiska nie został wyjaśniony. Nie potrafimy także podać przepisu na przygotowanie związku nadprzewodzącego w warunkach ciśnienia atmosferycznego oraz temperatury pokojowej.
Badanie korelacji ładunkowych, które współistnieją i współzawodniczą z fazą nadprzewodzącą mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Wraz ze spadkiem temperatury i zbliżaniem się do temperatury przejścia Tc w miedziowcach pojawiają się fazy uporządkowane tj. fale spinowe, ładunkowe czy też fale gęstości par Coopera. Efekty te same w sobie są trudne do zaobserwowania, toteż badanie interakcji zachodzących pomiędzy nimi a fazą nadprzewodzącą stanowi eksperymentalne wyzwanie. Stąd też, aby zbadać wpływ jednej z faz uporządkowanych – fal gęstości ładunkowej (CDW) na nadprzewodnictwo, proponujemy przeprowadzanie eksperymentów synchrotronowych w warunkach ekstremalnych: w impulsowych polach magnetycznych oraz podczas aplikacji ciśnienia jednoosiowego.

Badania uporządkowania ładunkowego w nadprzewodnikach wysokotemperaturowych w warunkach ekstremalnych

Miejsce : Sala Audytoryjna ACMiN AGH (1.02A), na II piętrze pawilonu D-16 (ul. Kawiory 30).