Kalendarz wydarzeń

Seminarium ACMiN: "Nowoczesne materiały i technologie termoelektryczne"
Czwartek, 21. Marzec 2019, 14:00 - 16:00

Uprzejmie zapraszamy na Środowiskowe Seminarium Fizyki Ciała Stałego i Seminarium ACMiN, które odbędzie się w czwartek 21 marca 2019 r. o godz. 14.00 w Sali Audytoryjnej ACMiN AGH na II piętrze budynku D-16 (ul. Kawiory 30).

Referat pod tytułem "Nowoczesne materiały i technologie termoelektryczne" wygłosi dr inż. Rafał Zybała (Warszawa, Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej).

Streszczenie:

Inżynieria materiałów termoelektrycznych jest dynamicznie rozwijającą się w ostatnich latach dziedziną materiałów funkcjonalnych. Ten intensywny rozwój w zakresie projektowania i wytwarzania nowych materiałów oraz rozwój technologii termoelektrycznych wynika z możliwości ich wszechstronnego zastosowania. Dla przykładu generatory termoelektryczne mogą zostać wykorzystane w energetyce do bezpośredniej konwersji energii cieplnej na elektryczną. Moduły termoelektryczne wykorzystujące efekt Peltiera nazywane zwyczajowo modułami Peltiera znajdują zastosowanie jako aktywne radiatory (pompy ciepła) używane do chłodzenia detektorów podczerwieni (np. noktowizorów), procesorów CPU, elementów nadprzewodzących, żywności w chłodziarkach termoelektrycznych i innych urządzeniach elektronicznych. W trakcie prezentacji przybliżone zostaną najważniejsze aspekty dotyczące zjawisk fizycznych zachodzących w materiałach termoelektrycznych, omówione zostaną techniki wytwarzania i charakteryzacji tych materiałów. Przedstawione zostaną również realizowane projekty naukowe i badawczo rozwojowe – podejmujące zagadnienia związane z rozwojem technologii materiałów termoelektrycznych.

Miejsce : Sala Audytoryjna ACMiN AGH (1.02A), na II piętrze pawilonu D-16 (ul. Kawiory 30).